Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

Arama

Girişimcilere Bir Gecede 5 Milyon TL’lik Destek 3 dakikada okunabilir

Big Bang 2016’da 20 girişim bir yıl sürecek kuluçka programına girmeye hak kazandı ve yatırım gruplarının desteği ile 5 milyon TL’ye ulaşan toplam kaynaktan payına düşen çekirdek sermayeyi alarak yola çıktı.

İTÜ Çekirdek’in tüm Türkiye’den gelen başvurulara açık yarışması Big Bang bu yıl 5600’den fazla başvuru aldı. Uzun ve zorlu bir eğitim ve eleme süreci sonrası seçilen 250 grup ise büyük finalde yarıştı.

Big Bang sahnesinde Genel Kategori ve Otomotiv Teknolojileri kategorilerinde girişimciler İTÜ ARI Teknokent ve çok sayıda paydaşın oluşturduğu yatırım ve ödül havuzu ile desteklendi. Bu paydaşlar arasında İstanbul Sanayi Odası 300 bin TL’lik eğitim ve hızlandırma desteği ile birlikte Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü olan 200 bin TL nakit ödülü Mikrop ve 3Z arasında eşit olarak dağıtarak geleceğin sanayicilerini destekledi. Otomotiv İhracatçıları Birliği ise açtığı “Otomotiv Teknolojileri” kategorisinde 250 bin TL’lik nakit ödülü Park Kolay, Nanografen, Progin Bilişim, Formulate ve Metrobi arasında dağıttı.

İTÜ Çekirdek’in kurulduğu günden beri yarışmayı her yıl eksiksiz destekleyen Elginkan Vakfı, bu yıl da 100 bin TL’lik ödül ile ana destekçiler arasında yer alırken, bu yıl ilk defa Turkcell de 300 bin TL ile ana paydaşlar arasına katıldı. Arıkovanı, Cardtek Group, Monitise, Ege Kimya, Yapı Kredi Teknoloji, IBM, Microsoft gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve işbirliği ile gelişen İTÜ Çekirdek, bir teknoloji girişimcisinin ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları, İTÜ’nün tecrübesi ve İTÜ ARI Teknokent’in altyapısı ile bir arada sunuyor.

Ayrıca, bu yıl ilk defa olarak melek yatırımcılar ve risk sermayesi şirketleri de süreç içinde yatırım kararları vererek İTÜ Çekirdek girişimcilerine daha erken aşamalardan destek olmaya başladı. Big Bang 2016’ya destek olan yatırım grupları ise TR Angels, Diffusion Capital Partners, 500 Startups, BIC Angels, Proline Ventures, Telos Angels, Vestel Ventures, Şirket Ortağım, Bluecap Ventures, Galata Business Angels ve Keiretsu oldu.

Big Bang Top 20

İTÜ Çekirdek Big Bang yatırım havuzu haricinde Next Horizons, Buy Buddy, Smart Mimic, Teleporter ve WalkOVR ekiplerine kapalı ofis imkanı sunuldu. Finale kalan diğer tüm girişimlere de açık ofisten yararlanma, yarı finale kalan tüm ekiplere de İTÜ ARI Teknokent’in yeni açılacak girişimcilik merkezi Magnet’te 1 ay ücretsiz kullanım hakkı tanındı. Teleporter ekibi ayrıca İTÜ ARI Teknokent’in girişimcileri Amerika’ya taşıyan programı ITU GATE’e davet edilerek 50 bin dolarlık programdan yararlanma imkanı buldu.

Microsoft özel ödülü olarak toplam 240 bin dolar değerindeki bulut bilişim ödülü Nowhere Studios ve Getys arasında paylaştırıldı. IBM’in girişimlere sunduğu toplam 240 bin dolarlık bulut bilişim ödülü ise Buy Buddy ve Leadtime’a eşit olarak dağıtıldı. Böylelikle 1 milyon 520 bin TL değerinde bulut bilişim ödülü dört ekibe dağıtılmış oldu.

Toplamda 175 bin TL kazanan, Mikrop ve Next Horizons ekibi Big Bang birincisi olurken, Teleporter ekibi 170 bin TL’nin, 3Z ise 150 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Big Bang’de dereceye giren diğer ekipler ise, 150 bin TL ile Smart Mimic ve WalkOVR 150bin TL olarak sıralandı.